Universitatea a fost vizitată de elevi din următoarele instituții:
✅Liceul Teoretic „Hyperion”
✅Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Elena Alistar”
✅Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”
✅Liceul Teoretic „Dacia”
✅Liceul Teoretic „Natalia Gheorghiu”
✅Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu”
✅Liceul „Litterarum”
✅Liceul Teoretic „Mihai Marinciuc”
✅Liceul Teoretic „Grigore Vieru”
✅Liceul Teoretic „Gheorghe Ghimpu”
✅Liceul Teoretic „Constantin Negruzzi”
✅Liceul Teoretic „Universul”
✅Liceul Teoretic „Toader Bubuiog”
✅Liceul Teoretic „Waldorf”
✅Liceul Teoretic „Orizont”
✅Liceul Teoretic „Ștefan Vodă”
✅Liceul Teoretic „Traian”
✅Liceul Teoretic „Dragoș-Vodă”
Evenimentul a fost organizat cu implicarea activă a Centrului de Ghidare în Carieră și Relații cu Piața Muncii al USM, care a coordonat programul vizitelor și a facilitat interacțiunea directă dintre elevi, cadre didactice și studenți. Prin activitățile desfășurate, Centrul a oferit informații relevante despre viața de student, servicii de consiliere profesională, oportunități de dezvoltare personală, mobilități academice internaționale, precum și despre traseele de integrare pe piața muncii.
Programul a inclus prezentarea ofertei educaționale, tururi ghidate prin facultăți și discuții interactive, oferind participanților o perspectivă clară asupra parcursului academic și profesional pe care îl pot urma la USM.

Campania „Învață în Moldova”, inițiată de Ministerul Educației și Cercetării, are drept scop promovarea studiilor superioare în instituțiile din țară.

Published vineri, 19 iunie 2026